Jak oddychać przez maseczkę?
Z uwagi na wprowadzenie przepisu nakazującego stosowanie maseczek w miejscach publicznych, przesyłam Wam kilka ważnych informacji dotyczących właściwego sposobu oddychania.
Zasady prawidłowego oddychania wydają się szczególnie ważne dla osób starszych, dla których chodzenie w maseczce może być dużym utrudnieniem.
Większość z nas oddycha ustami, osłabiając tym samym proces właściwego dotlenienia organizmu i utrudniając sam proces oddychania.
Powinniśmy oddychać tylko nosem, starając się, by oddech był spokojny i łagodny.
Czasami, w skrajnych przypadkach możemy zaczerpnąć powietrze ustami, choć starajmy się takich sytuacji unikać. Niektóre choroby układu oddechowego bardzo utrudniają oddychanie nosem. Konsultujmy się wówczas z lekarzami, którzy sprawdzą stan naszego zdrowia.
Dlaczego tak ważne jest oddychanie nosem?
1. Podczas wdechu nosem skuteczniej nawilżamy i oczyszczamy powietrze. Przy wydechu nosem powietrze ma mniejszą wilgotność, niż robilibyśmy to ustami. Wydychanie powietrza ustami bardziej nawilża więc maseczkę, co może utrudniać oddychanie i powodować parowanie okularów.
2. Wdychając powietrze nosem dostarczamy organizmowi tlenek azotu (NO), który w dużym stopniu produkowany jest w jamie nosowej i zatokach. Związek ten powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i dróg oddechowych.
3. Oddychanie nosem zwiększa stężenie dwutlenku węgla. Odpowiednia zawartość tego gazu jest bardzo ważna, bo, podobnie jak tlenek azotu, powoduje rozszerzanie dróg oddechowych i naczyń krwionośnych.
4. Oddychanie nosem zmniejsza ryzyko hiperwentylacji, która prowadzi do obniżenie stężenia dwutlenku węgla we krwi. Przy małym stężeniu CO2 hemoglobina mniej chętnie oddaje tlen do tkanek. Oddychając więc zbyt często i zbyt głęboko – szczególnie ustami – powodujemy niedotlenienie organizmu.
5. Oddech nosem bardziej angażuje pracę przepony. To bardzo istotne, ponieważ oddychanie szczytami klatki piersiowej jest nieefektywne i często prowadzi do hiperwentylacji. Oddech przeponą bardziej angażuje dolne części płuc, które są znacznie lepiej ukrwione.
6. Oddychanie nosem obniża tętno i zmniejsza ciśnienie krwi. Dzieje się tak w wyniku zwiększenia stężenia NO i CO2.
7. Oddychając przez maseczkę dodatkowo utrudniamy przepływ powietrza do płuc, co wymusza na nas oddychanie w większym stopniu przeponą. Z kolei oddychanie przeponą niesie ze sobą ogrom korzyści (masaż organów wewnętrznych, usprawnienie przepływu krwi i limfy, aktywowanie przywspółczulnego układu nerwowego, który wpływa na nasze uspokojenie i wyciszenie).
Jak więc oddychać w praktyce?
Przede wszystkim zachowaj spokój. Oddychaj nosem łagodnie i powoli. Jeżeli czujesz, że oddychasz z trudem, zatrzymaj się i uspokój oddech.
Na początku oddychanie nosem może być wyzwaniem, ale po pewnym czasie przyniesie nam ogromne korzyści: jama nosowa i zatoki zaczną się oczyszczać, odpowiednie stężenie CO2 spowoduje lepsze dotlenienie organizmu (dla przypomnienia: krew oddaje tlen tkankom tylko przy odpowiednim stężeniu CO2), regularne dostarczanie tlenku azotu rozszerzy drogi oddechowe i naczynia krwionośne. Wyniki wielu badań medycznych pokazują również, że dzięki odpowiedniemu oddychaniu możemy łagodzić ataki astmy, leczyć niektóre choroby układu oddechowego.
Zachowaj więc spokój i cierpliwość w łagodnym oddychaniu nosem i potraktuj oddychanie przez maseczkę jako trening uważności.
Zamiast myśleć o maseczce jak o utrudnieniu, postaraj się być świadomy wszystkich korzyści płynących z oddychania nosem, a maseczkę potraktuj jako dodatkowe narzędzie, które usprawni Twój oddech.
A jeśli masz swój ulubiony zapach, to możesz umieścić kropelkę rozcieńczonego olejku eterycznego na dole maseczki, w okolicach brody. Dla przykładu: olejek lawendowy będzie wyciszać i harmonizować strefę psychiczną, natomiast na płuca i oddech dobrze działa olejek cedrowy lub sosnowy.
Potraktuj noszenie maseczek jako okazję do wdrożenia zdrowych wzorców oddechowych.
Niech Zdrowie Będzie z Nami.
Paweł Robaszkiewicz
(magister fizyki (UAM), licencjonowany fizjoterapeuta (WSEIT), coach (SWPS), instruktor tai chi.)