Tai Chi, Biały Śpiew, Gimnastyka Słowiańska

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Tai Chi, Biały Śpiew, Gimnastyka Słowiańska

1 lutego 2019 @ 08:00 - 3 lutego 2019 @ 17:00

Zapraszamy na warsztat weekendowy,
który będzie połączeniem niezwykłych sztuk:
Tai Chi, Białego Śpiewu i Gimnastyki Słowiańskiej.
Dodatkowo odbędzie się warsztat gry na bębnach djembe.
Termin: 1-3 lutego 2019.
W ramach zajęć Tai Chi i medytacji – będziemy się uczyć lepszego czucia ciała, ustawiania jego właściwej struktury,  zwiększenia jego wrażliwości.
Będziemy w tym celu wykorzystywać fragmenty niektórych form Tai Chi.
Warsztat Białego Śpiewu poświęcony będzie naturalnej emisji głosu.
Gimnastyka Słowiańska dla kobiet,
pozwoli przenieść się w pradawne czasy Słowian
i dotknąć tej niezwykłej gimnastyki.
Poznamy też tradycyjne rytmy z Gwinei, Mali, Senegalu
ucząc się grać na djembe.
Warsztat odbędzie się w Ranczu w Dolinie (Puszcza Zielonka).
***

Szczegółowe informacje o zajęciach Białego Śpiewu:

WARSZTATY ŚPIEWU BIAŁEGO. ROZLUŹNIONY GŁOS – ROZLUŹNIONE CIAŁO

Głos, aby został wyrażony, musi być odnaleziony w ciele, a nie założony jak sukienka czy płaszcz.
(parafraza słów Mary Whithouse)

Warsztat wprowadza w podstawy naturalnej emisji głosu – umiejętności posługiwania się otwartym rozluźnionym głosem i pełnym oddechem. W trakcie warsztatu uczestnicy – poprzez pracę z głosem – rozwijają świadomość napięć w ciele i uczą się, w jaki sposób te napięcia niwelować. Dzięki pracy w grupie uczestnicy mogą doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego charakterystycznego dla tradycyjnych społeczności.

Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy.

W programie:
– nauka aktywnego relaksu,
– postawa ciała,
– oddech,
– swoboda używania rezonatorów,
– otwieranie głosu w kierunku naturalnej barwy i pełnego brzmienia,
– budowanie kontaktu z innymi,
– trening głosu w ruchu,
– nauka zaśpiewów i pieśni wielogłosowych z tradycji słowiańskich.

PROWADZENIE:
Witold Kozłowski


Od 20 lat prowadzę warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Moi uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Na co dzień prowadzę warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jestem wokalistą zespołu OVO. Moja metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. na: – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracowałem jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brałem udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Współtworzyłem zespół Percival-OVO. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczyłem w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grałem w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadziłem warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracowałem z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Brałem udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany.

***

Zajęcia Gimnastyki Słowiańskiej dla kobiet poprowadzi Maria Sitarska.

Maria Sitarska:

Doświadczenie: Jestem psycholożką i psychoterapeutką pracującą w nurcie systemowym (oznacza to, że na co dzień zajmuję się szukaniem w ludziach skarbów, źródeł mocy i siły). Od kilku lat praktykuję uważność (formalnie – medytując, jak i starając się zapraszać uważność do codzienności), prowadzę zajęcia „Cisza i spokój: uważność w ruchu”. Spotykam się z seniorkami i seniorami podczas zajęć warsztatowych na uniwersytecie trzeciego wieku (i przy wielu innych pięknych okazjach) i współprowadzę portal opsychologii.pl, prowadzę autorskie warsztaty dla macoch. Przez klika lat praktykowałam ashtanga yogę, ale od jakiegoś czasu moje ciało woli tai chi. A ciała lubię słuchać.

„Drogie moje.
Gimnastyka słowiańska podarowała mi dużo spokoju, łagodności, i takiej właśnie: spokojnej i łagodnej siły (i w ciele i w sercu). Od ręki (dosłownie!) To, co mi się wydaje w niej najpiękniejsze to to właśnie, że własnymi dłońmi możemy sobie ten spokój podarować (dużo w tych ruchach otulenia, głaskania, masowania). Gimnastyka jest lekką, jasną i ciepłą formą wzmacniania tego, co jest w nas kobietą: tego, co płynne, dobre, miękkie, odpuszczające, wyrozumiałe, tego, co jest po stronie więzi, wspólnoty i harmonii (tego, co dobrze znacie jako Pawłowe yin). Ale też tego, co jest jednocześnie mocne i co silnie stoi na ziemi. Ćwicząc, wzmacniamy też pracę układu hormonalnego (masaż nadnerczy i tarczycy), pozwalamy limfie przepływać swobodnie, wzmacniamy mięśnie dna miednicy, rozluźniamy napięcia w brzuchu, wzmacniamy ścięgna w okolicach piersi i, co tu dużo mówić, piękniejemy (również od ręki). Do lutego będę mieć za sobą 5 miesięcy codziennej praktyki własnej, co, wierzę, że wystarczy, żebyście i Wy mogły doświadczyć tego, co w tym ruchu najmilsze. Myślę sobie, że to dobre odczucie przynależeć do samej siebie, może o tym najbardziej jest dla mnie ta gimnastyka/” Maria

***

Zajęcia gry na bębnach djembe poprowadzi Przemek Kubski

Warsztat nauki gry na zachodnioafrykańskich bębnach typu djembe. Jeśli masz ochotę zrelaksować się i poznać techniki gry na tym wspaniałym instrumencie to ten warsztat jest właśnie dla Ciebie.

Na warsztatcie będziemy poznawać tradycyjne rytmy z Gwinei, Mali, Senegalu. Dokładnie z tych krajów z których ten instrument pochodzi oraz nauczymy się technik gry na djembe.

Wytwórnia Rytmu zapewnia dostęp do profesjonalnych bębnów djembe z których będzie możliwość korzystania podczas warsztatu. Jeśli ktoś dysponuje własnym bębnem może oczywiście go ze sobą zabrać.

O prowadzącym
Przemek Kubski (pseudonim artystyczny Przembas)
już od najmłodszych lat interesował się muzyką i czuł rytm. Swoje pierwsze próby uderzania w bęben były jeszcze w dzieciństwie kiedy to za bęben robił stary odkurzacz.

Na poważnie jednak przygoda z profesjonalnymi bębnami afrykańskimi rozpoczęła się w 2006 roku kiedy to po raz pierwszy mial przyjemność uczestniczyć na warsztatach djembe jak i dundun na etnofestiwalu w Malborku prowadzonych przez jednego z najbardziej znanych polskich „djembefola” Wojtka Pęczka lidera zespołu City Bum Bum w Łodzi. I tak się zaczęło. Przemek (Przembas) Kubski to właśnie wychowanek Zachodnioafrykańskiej Szkoły Rytmu City Bum Bum w Łodzi prowadzonej przez Wojtka Pęczka w której zaczynał swoją bębniarską karierę.
Swoją umiejętność gry i doświadczenie zawdzięcza także takim gwiazdom muzyki afrykańskiej jak: Babara Bangoura, Seckou Keita, Namory Keita, Adama Bilorou Dembele jak i wiele innych. Od kilku lat prowadzi warsztaty gry na djembe i dundun zarówno w kraju jak i na świecie, oraz bierze udział w różnego rodzaju imprezach z tym związanych. Od 2013 jest także członkiem zespołu „La BaNdA” oraz współpracuje ściśle z różnymi muzykami.W 2017 brał udział w mistrzowskich warsztatach Djembe Advanced Masterclass w Alentejo w Portugalii pod nadzorem Sana Camara jendego ze światowej klasy Master Djemebfole.

***

Zajęcia Tai Chi i medytacje poprowadzi Paweł Robaszkiewicz

Paweł Robaszkiewicz – z wykształcenia: fizjoterapeuta, magister fizyki (UAM), oraz dyplomowany coach (SWPS), instruktor rekreacji ruchowej w zakresie Tai Chi, Chi Kung (ukończył Wyższą Szkołę Trenerów Sportu). Praktykuje Tai Chi od 1999 r. ćwicząc różne style, m. in. Tai Chi Chuan styl Yang, Taoistyczne Tai Chi, I-Liq Chuan i Chen Tai Chi Chuan. Pobierał nauki od: Howarda Choya, Jarosława Jodzisa, Sama China, Chen Xiaowang. Swoje zainteresowania skupia na najstarszym ze stylów Tai Chi Chuan – stylu Chen. Interesuje się również Jogą i kalisteniką.

***
Liczba miejsc ograniczona. Dojazd we własnym zakresie.
Wpłacone zaliczki przekazane są do ośrodka celem rezerwacji noclegów i nie podlegają zwrotowi.
Paweł Robaszkiewicz
603 22 00 21
mail: pawel@chentaichi.pl

Details

Start:
1 lutego 2019 @ 08:00
End:
3 lutego 2019 @ 17:00

Venue

Ranczo w dolinie
ul. Kościelna 20
Kiszkowo, Wielkopolskie 62-280 Polska
+ Google Map

Organizer

Paweł Robaszkiewicz